Alla inlägg den 13 september 2022
Jag och Maggan var och handlade idag, i Skurup. När vi var färdiga föreslog Maggan att vi skulle testa nya grillkiosken i Skurup. Eller ny är den ju inte. Tidigare hette den Ljungs Grill och när jag åt hos dom i början var maten mycket god och personalen jättetrevlig. Sedan såldes den till en man som inte visste vad han sysslade med. Maten var hemsk men han var hyffsat trevlig. Nu såldes stället igen och har nu bytt namn till Hasses Grill. Och så klart måste Maggan och jag testa.
Vi kom fram till, redan i bilen på väg dit, att vi tar bara varsin korv med bröd.
När vi kommer fram så finns där ingen meny, alltså vet vi ingenting om vad som fanns att beställa eller vad det kostade. Kvinnan som arbetade i kiosken kunde knappt någon svenska. Maggan beställde en smal kokt med bröd. Kvinnan tittade oförstående på henne och Maggan upprepade igen och lade till ordet korv. Ok...... Kvinnan tar ett bröd och går till korvarna, tar upp en korv och frågar; en fransk? Nej, svarar Maggan, En vanlig kokt korv med bröd. Det blev en grillad... Senap fick hon och så gick hon.
Jag går fram och säger att jag vill ha en likadan, fast med ketchup istället. Även jag får upprepa min beställning. Återigen tar hon ett bröd och går till korvarna. Tar upp en korv och frågar om jag vill ha en fransk? Nej tack!! Hon tar då en grillad korv och känner sig av någon anledning tvungen att upplysa mig om att det var den sista. Och???
Så tar hon flaskan med senap och jag hojtar NEJ! Bara ketchup. Och så vill jag ha en coca-cola. Och 2 muggar att dricka ur. Även detta fick jag beskriva närmare.
Så till själva intagandet av korven. Maggan och jag var helt överens om att ALDRIG äta där igen. Korven var seg och konstig i konsistensen. Men vi fick stoppat i oss våra korvar och druckit coca-colan. Coca-colan var det enda vi tyckte om.
HUR kan man misslyckas med en korv med bröd?? Det kändes inte lönt att klaga heller, eftersom det var stora språkförbistringar.
Tilläggas bör att både Maggan och jag blev magsjuka...
Siri var först med att flytta hemifrån. Hon hamnar i ett mycket kärleksfyllt sheltiehem, där det sedan innan finns en sheltie och övriga utflyttade familjemedlemmar också har sheltie. LYCKA TILL MED SIRI!!
Förhoppningsvis ska det hinnas med fotografering imorgon.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 | ||||||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | |||
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | |||
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | |||
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | |||||
|