Alla inlägg under november 2023
Så for han då, lille spigget. Ända till Lindesberg. Lycka till med honom!
Ännu så länge på prov, men om allt fungerar skriver vi fodervärdsavtal.
En mycket trevlig kvinna kom och hälsade på idag, tillsammans med sin vän. Syftet var att hon skulle träffa Slända för eventuellt köp.
Det blir dock inget av med det i dagsläget. Kvinnan var opererad i ryggen och gick med rollator just nu. Detta gjorde mig tveksam till om det verkligen skulle gå ihop med att ha en hund i nuläget.
Slända lägger lätt på sig i hullet och behöver ha någotsånär raska promenader. Plus det faktum att man måste kunna plocka upp efter sin hund när den gjort ifrån sig.
Därför kände vi oss tvungna att neka detta köp. Så klart är det aldrig roligt att neka någon och det måste vara hemskt att vara den som blir nekad. Men vi gör det av välmening, både mot kvinnan och Slända. Ärligt talat, mest mot Slända, då det är hon som står oss närmast.
Hoppas i alla fall att kvinnan, om hon läser detta, förstår hur vi tänker. Om inte just nu, så kanske när det har fått svalna lite. Önskar att hon i framtiden hittar sin sheltie som hon så hett önskar sig.
Slända blev besiktigad inför eventuell flytt. Allt ok förutom hennes jäkla sneda hörntänder...
Harry blev också besiktigad inför flytt i helgen. Allt utan anmärkning. Håller på att byta tänder för fullt.
Viila blev även hon besiktigad inför flytt i helgen. Allt utan anmärkning. Hon blev även vaccinerad.
Slända 8,6
Harry 4,8
Viila 8
Tiden går... Drobnas flickor är 2 veckor redan
1an trefärgad tik TILL SALU
2an svart/vit tik INGET BESTÄMT
3an bi-blue tik INGET BESTÄMT ÄN
4an blue merle tik INGET BESTÄMT ÄN
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | |||||
6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | |||
13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | |||
20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | |||
27 | 28 | 29 | 30 | ||||||
|