Alla inlägg under juni 2022
Det föll på min lott att promenera alla hundarna idag. Husse höll på i trädgården. Jag gick med dom 3 och 3, funkade jättebra.
Pysslade med Karlos. Först borstade jag och sedan stretching och massage. Han somnade nästan, den lille gubben.
Livet går sin gilla gång på Sotemosse.
Hundarna fick en lyxmåltid idag. Priima kött, torrfoder Purina Pro Plan, filmjölk, morotspuré och deras extra tillsatser. Hela flocken fullkomligen lyste när dom ätit, såååå gott!
Husse och jag har varit i Skurup idag. Lämnat mikrovågsugnen till husses bror. Sedan handlade vi, hittade billiga kycklingvingar. 5 påsar köpte vi, till hundarna. Har en påse framme på upptining, så dom ska få imorgon.
Meningen var att vi skulle ha varit på växtmarknad vid 11, men min kropp sa absolut stopp. Värk och dålig sömn på grund av mardrömmar. Nääää....
Efter det var det meningen att vi skulle kört till Örkelljunga för att titta på ett BPH som Malin gick med sin söta Gulli. Men det blev ju inte av, den turen heller. Men BPH gick superbra! Hejja Gulli och Malin!!!
Så plötsligt i eftermiddag fick jag ryck 1 - göra iordning på gårdsplanen. Sedan ryck 2 - vika tvätt (3 korgar...skäms...). Så ryck 3 - plocka ut mikrovågsugnen, som ska flytta till Runes bror. Vi använder den inte och han behöver en. Lätt ekvation!
Glömde att berätta mer om mötet med Ior igår. Han mår som en prins, eller snarare kejsare av Sjöbo. Hans matte hade haft honom hos Catarina i Sjöbo för bad och putsning, han var jättefin. Det är så härligt att se att han är i så fint skick och att han är pigg och glad. Och varför skulle han inte vara det förresten?
Det är Iors mattes dotter som är fodervärd till Gaia, så Gabriella hade med sig Ior så han också fick gå fina rundan.
Vi började med att försöka para Gaia och Karlos, men Gaia visade tydligt att hon var färdig. Nu hoppas vi på valpar!
Så ut till Svaneholm. Ont som attan har jag haft hela dagen, men jag ville gå ändå.
Vi mötte upp Gabriella som hade med sig Ior. Hon tog över Gaias koppel också. Sedan var det då jag och Rune som växlade mellan Cree och Raqqa. Lars var med och fotograferade lite. Mona med Palle Pralin, urtrevlig kvinna som bor ute vid Svaneholm var med med sin hund av okänd ras. Kent med Viking och Nowah och nu äntligen har jag tagit reda på att trevliga människorna med svarta schanuzern heter Inger och Bertil och deras schnauzer heter Tuva. Så 9 personer var vi! Fler är välkomna! Vi går varje söndag runt Svaneholmssjön med utgångspunkt stora parkeringen klockan 13.
Efter Svaneholm körde vi inom Coop för att handla planteringsjord och lite annat. Hem och åt sallad och sedan vila.
Jag gick ut och lade mig på trädäcket (gamla rastgårdarna) och blev fullkomligen attackerad av 9 galna hundar.
Nu kan flocken vara ihop igen, tills nästa löp... Vi väntar på Slända och Drobna (kanske). Fodertikarna Skye och Nowah ska också löpa.
Hundpromenad runt Svaneholmssjön imorgon. Vi träffas på stora parkeringen klockan 13. Bajspåsar med och hundarna hålls kopplade. Efter promenaden fikar vi, så medtag egen fika. Hoppas att vi ses imorgon!
Äntligen blev det en bra parning!
Lite märkligt, för hon vrider inte undan svansen lika mycket längre. Hon är inte mer eller mindre öppen. Men ändå blev detta den bästa parningen hittills.
Beroende på hur det går imorgon med parning, så får vi se om hon får åka hem eller bli kvar några dagar till.
Annars har vi pysslat lite i trädgården. Trodde att jag skulle plantera lite, men hade inte så mycket jord. Får handla imorgon.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | |||||
6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | |||
13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | |||
20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | |||
27 | 28 | 29 | 30 | ||||||
|